10 miejsc w Berlinie, które musisz odwiedzić


W Berlinie czyha na Was mnóstwo ciekawych zakamarków. Oprócz zobaczenia oczywistych miejsc, zachęcam do zagłębiania się w miasto. Co poza Bramą Brandenburską, Wyspą Muzeów, Alexanderplatz, Kudamm i Checkpoint Charlie polecam odwiedzić?

#1 East Side Gallery
To nic innego jak galeria sztuki na Murze Berlińskim, która znajduje się na odcinku od stacji S bahn Warschauer Str. do Ostbahnhof. Świetny pomysł na spacer i genialna miejscówka na robienie zdjęć. Najsłynniejszy mural  to „Pocałunek Śmierci” Brezhneva i Honeckera.

East Side Gallery w Berlinie

w Berlinie

#2 Aquadom
To największe na świecie cylindryczne akwarium z wodą morską, które mieści milion litrów wody i 1500 ryb. Zbiornik znajduje się w Hotelu Radisson Blu nieopodal Berliner Dom. AquaDom robi ogromne wrażenie! Nad czystością akwarium czuwa trzech pełnoetatowych nurków. Muszą oni raz dziennie zanurzać się w wodzie i jest to dodatkowa atrakcja dla zwiedzających. Jeśli jesteście zainteresowani czymś więcej niż tylko wejściem do hotelowego lobby by podziwiać widok, można wykupić wycieczkę po Sea Life z przejazdem windą umieszczoną w środku akwarium. Regularna cena biletu dla dorosłych to 18€, ale kupując wejściówki online można zaoszczędzić do 40%.

w Berlinie AquaDom

w Berlinie AquaDom

#3 Hofbräu Berlin
To prawdziwy niemiecki pub. Olbrzymia sala ze sceną, kelnerzy i kelnerki w tradycyjnych bawarskich strojach, codzienne koncerty, śpiewy i tańce. Do tego dochodzi niepowtarzalna atmosfera wiecznego Oktoberfestu. Dźwięk kufli uderzających o stół, kiwanie się w rytm muzyki…czego chcieć więcej 😉 Kufel piwa nie jest najtańszy, ale płaci się również za całą otoczkę. Zdecydowanie warto!

Berin Hofbrau Pub

#4 Budynek Reichstagu
Wejście jest darmowe, ale trzeba się uprzednio zarejestrować na stronie internetowej parlamentu. Można wybrać konkretną datę i godzinę. Niestety strona jest ciągle przeciążona i dość trudno o rezerwację z krótkim wyprzedzeniem. Jednak walka z internetem się opłaca, bo Reichstag to dzieło architektoniczne. Główny punkt wycieczki to szklana kopuła parlamentu. Wspinanie się po ślimaczych schodach to niezła zabawa, a widoki są przepiękne.

budynek Reichstagu w Berlinie

Reichstag Berlin

#5 Pchli targ
Berlin znany jest z ulicznych marketów i straganów z różnościami. W okresie przedświątecznym jest ich szczególnie dużo. Ostatnio rzuciło mi się w oczy wydarzenie na Facebooku – targ z japońskim jedzeniem i gadżetami. Wybór jest ogromny, ale najbardziej popularne stragany to te z ubraniami.

Berlin Flea Market

#6 Monsieur Vuong
Coś dla foodies – mały Wietnam w środku Berlina! Jak na razie jest to moje ulubione miejsce z kuchnią azjatycką w stolicy Niemiec. Restauracja ma bardzo wysokie noty na Foursquare. O jakości jedzenia świadczy też ciągła kolejka do wejścia.

IMG_3145
Monsieur Vuong

#7 Dzielnica Kreuzberg i Viktoria Park
Kreuzberg to bardzo modna część Berlina. Znajdziecie tu wiele restauracji, barów, klubów i kafejek. Są dosłownie na każdym kroku! Dla niektórych Kreuzberg jest przereklamowany, ale mi tam jego klimat odpowiada. Przy stacji metra Mehringdamm znajduje się też znany kebab Mustafa’s Gemüse Kebap, który wychodzi na przeciw wegetarianom i ma w ofercie opcję bezmięsną. Za każdym razem trzeba stać w długiej kolejce, ale jest za czym! Nieraz ma się wrażenie, że właściciel budki opłaca ludzi, by robili ‚sztuczny tłum’, który przyciąga wielu nowych klientów.
Kolejnym miejscem w Berlinie, które się szczególnie wyróżnia jest Viktoria Park w Kreuzberg. Jego zaletą jest fakt, że nie za wielu turystów wie o jego istnieniu. Wodospad to punkt warty uwagi, ale można też wspiąć się na szczyt góry i podziwiać panoramę miasta.

 

Berlin Kreuzberg

#8 Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
Otwarty w 2005 roku, monument upamiętnia zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Z poziomu ulicy kamienne bloki wydają się stać na równi, gdy wchodzimy w ogromny labirynt zdajemy sobie sprawę, że ściany zostały wybudowane na różnej wysokości.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie

#9 Taras widokowy Hotelu Park Inn
Wjazd windą na 37. piętro kosztuje 4 euro. Myślę, że jest to ciekawa opcja, konkurująca z wejściem na Fernsehturm. Szerokim łukiem ominiemy kolejki, a z tarasu oprócz panoramy Berlina zobaczymy…samą wieżę telewizyjną 😉 Oczywiście nie można wtedy podziwiać widoku 360°. I jeszcze coś dla nieustraszonych – z hotelu można też pokusić się o skok na bungee.

 

Wieżą telewizyjna w Berlinie

IMG_3521

#10 Dzielnica Prenzlauer Berg
Kolejna modna dzielnica Berlina tym razem na wschodzie. Prenzlauer Berg to hipsterski rejon z oryginalnymi miejscami na śniadanie czy kawę. Przy ulicy Schönhauser Alee, ale także w pobocznych uliczkach, znajdziecie małe sklepiki z gadżetami i urocze kawiarenki. Moja współlokatorka, jeśli ma wyjść na kawę i ciasto, to zawsze wybiera się właśnie tu. Warto zajrzeć do Prenzlauer Berg w niedzielę, gdy życie w Berlinie toczy się nieco wolniej. Przeczytałam gdzieś, że Preznlauer Berg to tzw. ‚dzielnica rozrodczości’, bo to tutaj rodzi się najwięcej dzieci. I chyba to prawda, po ulicach Prenzlauer Berg spaceruje wiele młodych par z wózkami. Z uwagi na swoją renomę, a właściwie to ‚odrodzenie’ się dzielnicy, ceny za wynajem mieszkań są tu o wiele wyższe.

PEDS2398

w Berlinie Berlin Germany

Preznlauer Berg w Berlinie

Podobny ‚przewodnik subiektywny’ opublikowałam na temat Nowego Jorku – we wpisie 10 rzeczy, które musisz zrobić w Nowym Jorku. Jeśli interesują Was moje doświadczenia z przeprowadzką do Berlina przeczytajcie Życie w Berlinie, czyli co mnie zaskoczyło.

Byliście w którymś z tych miejsc? Jakie znajdują się na Waszej liście?