Nowy Jork w tydzień

 

Poczuj, że znasz Nowy Jork będąc w nim zaledwie tydzień! Ale jak zaplanować swój pobyt? Zachęcam do wykorzystania moich dwóch postów o Tanim Zwiedzaniu Nowego Jorku i o 10 rzeczach, które trzeba zrobić będąc w Wielkim Jabłku. Poniżej przedstawiam moją fotorelację i przykładowy dzienny plan zwiedzania.


Dzień pierwszy – Statuła Wolności, Ellis Island, Wall Street, Charging Bull, 9/11 Memorial

Aby zobaczyć Statuę Wolności i Lower Manhattan z poziomu wody mamy dwie możliwości. Pierwsza opcja to bezpłatny rejs promem na Staten Island. Bez schodzenia z pokładu i bez przystanku na zrobienie zdjęcia, będzie można podziwiać panoramę Nowego Jorku i Lady Liberty za darmo. Jeśli jednak macie ochotę zwiedzić Liberty Island i muzeum imigrantów na Ellis Island, najlepszą ofertą będzie bilet za $18 na oficjalny prom. Po zakończonej wycieczce i zejściu ze statku w Battery Park, można przejść spacerem na Wall Street by zobaczyć siedzibę nowojorskiej giełdy. Nieopodal znajduje się słynny pomnik Charging Bull, przy którym trudno jest sobie zrobić zdjęcie z powodu masy turystów. Idąc na północny zachód dojdziemy do 9/11 Memorial i World Trade Center One.


Nowy Jork
Nowy Jork

Nowy Jork
Nowy Jork

Nowy Jork
Nowy Jork memoriał

Dzień drugi – Chelsea Market, the High Line, Union Square, Theodore Roosevelt birthplace, Flatiron, Flower Districkt.

Przenosimy się do Meatpacking Districkt. Tu największą atrakcją oprócz Chelsea Market z pysznym jedzeniem, jest The High Line. Park wybudowany na starym trakcie kolejowym kryje w sobie wiele ciekawych miejscówek i roślinności. Widoki na Nowy Jork z parku są niesamowite. Mijając Union Square i miejsce urodzenia prezydenta Theodore’a Roosevelt’a () dochodzimy do Madison Square Park i jedynego w swoim rodzaju budynku Flatiron, przypominającego kształtem żelazko. Podążając dalej na północny zachód odkryjecie Flower Districkt (133 W 28th St). Niestety dzielnica kwiatów nie wygląda tak jak kiedyś, ale nadal można poszukać straganów i sklepików z pięknymi kwiatami w samym centrum Manhattanu.

Nowy Jork 
Nowy Jork the High Line
Nowy Jork the High Line

Nowy Jork

Nowy Jork Flatiron
Nowy Jork
Nowy Jork dzielnica kwiatów

 Dzień trzeci – American Natural History Museum, Central Park, Metropolitan Museum of Art

Zaczynamy od dzielnicy Upper West Side i American Natural History Museum, muzeum uwielbianym przez dzieci. Wbrew pozorom, dorośli też mogą się w nim śwetnie odnaleźć. Wszystkie eksponaty wyglądają na prawdziwe! Po drodze do kolejnego muzeum (umiejscowionym przy Upper East Side) Metropolitan Museum of Art zatrzymajcie się na dłużej w Central Park’u. Nie bójcie się zgubić wśród zielonych alejek. Możecie usiąść na trawie, zjeść lunch i zrelaksować się. W Central Park’u jest wiele kultowych miejsc. Przykładem są Strawberry Fields upamiętniające Johna Lennona i słynna mozaika ‚Imagine’. Metropolitan Museum of Art znajduje się po przeciwnej stronie Central Parku i warto tam wejść dla samego budynku. Jedną z najciekawszych wystaw jest ta o starożytnym Egipcie.


Nowy Jork Muzeum Historii Naturalnej

Nowy Jork Central Park
Nowy Jork central park
IMG_2249
IMG_2223
ddd

IMG_2256
IMG_2985

Dzień czwarty – Washington Square Park, Greenwich Village, Little Italy

Washington Square Park to nasz kolejny punkt na mapie. Mam wrażenie, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z obecności łuku triumfalnego w Wielkim Jabłku. Zdecydowanie warto go zobaczyć! Nieopodal parku ma swoją siedzibę prestiżowy NYU (New York University). Póżniej czas na zagłębienie się w urocze miejsce – Greenwich Village. Dzielnica Greenwich Village otrzymała wizerunek kolebki artystów i intelektualistów. To właśnie tutaj mieszkali wielcy amerykańscy poeci Edgar Allan Poe i Walt Whitman. Proponuję spacer wzdłuż Bleecker Street, przy której mieści się wiele ciekawych sklepików. Jeśli lubicie dużo chodzić, możecie spróbować dojść na pieszo do włoskiej dzielnicy Little Italy. Ja akurat natrafiłam na coroczne święto San Grennaro, czyli jeden wielki festiwal jedzenia i picia. Każdy pretekst jest dobry, żeby trafić w samo serce Małej Italii 😉

IMG_3077

kokol
vill

IMG_3100

IMG_3097

Dzień piąty – Top of the Rock, Rockefeller Center, MoMA, Grand Central, New York Public Library, Bryant Park, Times Square

Taras widokowy to must-to-do w Nowym Jorku. Ja wybrałam Top of the Rock, z którego widok jest niesamowity! Idealnie widać Empire State Building i cały Central Park. Wśród różnych opcji biletów, znajdziecie taki na rano i na wieczór, by mieć szansę na zrobienie jeszcze większej ilości ujęć. Po zejściu z tarasu widokowego pokręćcie się wokół Rockefeller Center. Naprzeciwko napotkacie na Katedrę Św. Patryka, czyli największą neogotycką świątynię katolicką w Ameryce Północnej. W Museum of Modern Art podziwiać można sztukę niebanalną. Później nie możecie zapomnieć o wizycie na dworcu Grand Central. Zachęcam do zajrzenia do New York Public Library, gdzie wejście jest bezpłatne. Wnętrze rodem z Hogwartu z pewnością Was zaskoczy! W środku znajdziecie też oficjalny sklepik biblioteki z niecodziennymi pamiątkami (obowiązuje zniżka dla studentów np. z kartą ISIC). Przy samym budynku biblioteki znajduje się Bryant Park – mały skwer zieleni z miejscami do siedzenia pomiędzy wieżowcami. Na koniec dnia piątego zostało nam skrzyżowanie świata Times Square, czyli miejsce za którym nie przepadam z powodu ogromnej ilości ludzi. No ale powiedzmy, że raz trzeba na nie pójść. Nocą robi o wiele większe wrażenie!

IMG_3117
IMG_3126
IMG_3141
IMG_3165
IMG_3174
IMG_3183
IMG_3177
IMG_3187
IMG_2171

Dzień szósty – Brooklyn Bridge, Brooklyn Heights, Brooklyn Bridge Park, Brooklyn Botanic Garden

Ten dzień spędzimy na Brooklynie, który ciągle jest niedoceniony. Miałam okazję tam mieszkać i opisałam to w poście Brooklyn, da się lubić? Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Brooklyn Botanic Garden, w którym można podziwiać niespotykane gatunki roślin, a wiosną obserwować kwitnące wiśnie w ogrodzie japońskim. Później, przemieszczając się metrem lądujemy w części Brooklyn Heights. Miejsce to jest popularne dzięki prześlicznym rudo-brązowym kamienicom i widokowi na Lower Manhattan. Szczególnie zachęcam do przejścia się po pobliskim parku Brooklyn Bridge Park! Dzień na Brooklynie warto zakończyć spacerem po Brooklyn Bridge.

Nowy Jork Brooklyn Bridge
IMG_3062
IMG_3044
IMG_3039

Dzień siódmy – SoHo, Musical na Broadway’u, spacer po ulicach Nowego Jorku.

Ostatniego dnia przydałoby się trochę zwolnić tempo. Jeśli wcześniej nie byliście w SoHo (South of Houston Street), które było kiedyś dzielnicą awangardowych artystów, zróbcie sobie małą wycieczkę po tym rejonie. W tej części Manhattanu zobaczycie wiele żeliwnych budynków, które są charakterystyczne dla SoHo. Dziś mieszczące się tu zmodernizowane lofty są jednymi z najdroższych mieszkań w Wielkim Jabłku. W SoHo znajdziecie mnóstwo małych i większych galerii sztuki. Pobyt w Nowym Jorku można zakończyć spacerem po Broadway’u. Warto też pamiętać o atrakcjach typu Broadway Show, który będzie niesamowitą ‚pamiątką’ na zawsze. 

butcher
IMG_2183
Nowy Jork Broadway musical