Poczdam czy Berlin?


Poczdam to miasteczko jak z bajki. Znajduje się około godzinę drogi pociągiem z Berlina. Wielu ludzi zaleca zrezygnowanie z dnia spędzonego w Berlinie, na rzecz urokliwego Poczdamu. Czy się z tym zgadzam?


Podróż kolejką miejską zajęła mi ok 1,5 godziny. Szkoda nie skorzystać z tak świetnej okazji do odwiedzenia Poczdamu, jeśli mam zapewnioną ‚darmową’ przejażdżkę. W cenie opłaty semestralnej za studia mamy również kartę miejską na wszystkie strefy ABC. Na miejsce dojeżdżam z tylko jedną przesiadką i jestem gotowa do odkrywania miasta.

Na pierwszy rzut oka zauważam, że w Poczdamie jest o wiele spokojniej niż w stolicy Niemiec. W środku jesieni nie ma też zbyt wielu turystów, ale za to pogoda na piesze wycieczki nie zawsze będzie idealna. W punkcie informacyjnym wybieram mapki i decyduje się na trasę. Po wyjściu z dworca głównego udaje się na przystanek tramwajowy, by wysiąść przy Bramie Brandenburskiej wzorowanej na łuku triumfalnym. Park Sanssouci, główna atrakcja w Poczdamie, znajduje się 200 metrów od bramy. Grupa pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac Sanssouci został wybudowany w latach 1745-1747, aby służyć jako letnia rezydencja króla Fryderyka II Wielkiego. Dostrzegając pałac z daleka, ma się ochotę jak najszybciej znaleźć u jego stóp.

W parku można spędzić cały dzień, dlatego by zwiedzić cały Poczdam jedna doba to za mało. Oprócz samego pałacu, na pewno warto zwrócić uwagę na Pawilon chiński i Oranżerię. Przez park przejeżdżają autobusy, by ułatwić zwiedzanie turystom. Czasem odległości, które trzeba pokonać są bardzo duże, dlatego w zimniejsze dni warto skorzystać z takiego rozwiązania. Spod Oranżerii wsiadłam w jeden z autobusów, który zawiózł mnie prosto do Dzielnicy Holenderskiej, która była kolejnym miejscem jakie musiałam zobaczyć. Domki z czerwonej cegły z niespotykanym kształtem dachów, to widok jaki ujrzycie na Mittel Str. Wokół pełno małych sklepików z rękodziełem i kawiarenek z rozgrzewającymi napojami.

Poczdam

Poczdam park Sanssouci

Poczdam Sanssouci

Poczdam Pałac Sanssouci
Poczdam Potsdam pałac Sanssouci
Jeden dzień przeznaczony na Poczdam nie był dla mnie wystarczający. Chętnie wrócę tu kiedy spadnie śnieg, a później latem. Wracając do pytania, czy warto poświęcić jeden dzień, albo nawet dwa na zwiedzenie Poczdamu zamiast Berlina, uważam, że jak najbardziej warto. Jeśli byliście wielokrotnie w stolicy Niemiec, warto obrać inny kierunek. Klimat Poczdamu jest wyjątkowy, tu wszystko można nazwać zabytkiem. Taka mała wycieczka pod Berlin, to też świetny pomysł na połączenie miejskiego zgiełku z urokiem małego historycznego miasteczka.