Czy podróżowanie nas zmienia?


Podróżowanie poszerza horyzonty. Podróżując zdobywamy wiedzę na temat obcych kultur. Czy odwiedzanie różnych zakątków świata może nas zmienić?

Pół roku temu rozpoczęła się moja mała przygoda z życiem za granicą. Najpierw Stany Zjednoczone, teraz Niemcy. Nie spodziewałam się tego po sobie, ale zaczynam mocno tęsknić za Polską. Wydaje mi się, że po powrocie nie będę tą samą osobą. Trudno jest mi to wyjaśnić. Może to co zobaczyłam, warunki życia innych, sposób obycia, spowodowało, że po powrocie będę mieć zupełnie inne spojrzenie na moje stare otoczenie. Już teraz mogę powiedzieć, że dzięki tym wyjazdom doceniłam Polskę. Wspaniała rodzina, bezpieczeństwo, trwałe znajomości, jakość produktów żywnościowych. Mieszkając w nowych warunkach, człowiek zauważa jak oczywiste aspekty, mogą nie być takie oczywiste dla innych. Podróżowanie powoduje to, iż zaczynamy wyraźnie dostrzegać wady i zalety kraju, z którego pochodzimy. Mamy możliwość spojrzenia na świat nie tylko z jednej perspektywy, więc podświadomie porównujemy i oceniamy.

Kolejny punkt naszej ‚przemiany’ to oddziaływanie nowego miejsca na nas samych. Wiadomo, że będąc długo poza ojczyzną, zostaniemy poddani wpływowi innej kultury. Ostatnio zapytałam kolegę z Iranu czy myśli o powrocie do ojczyzny. Odparł mi na to, że na razie się nad tym nie zastanawia, lecz ma wrażenie że jeśli przyjdzie mu kiedykolwiek znów pojawić się w domu, to będzie się tam czuł jak obcokrajowiec. To co powiedział, wydało mi się bardzo prawdziwe i jestem w stanie zrozumieć jego ogromną ‚przemianę’ skoro wylądował w diametralnie innej rzeczywistości.

Pod koniec mojego pobytu w USA natknęłam się na świetny, humorystyczny post How Traveling Abroad In Your Twenties Will Ruin Your Life. Autor tekstu próbuje nas usilnie przekonać, aby nie opuszczać rodzinnego gniazda jeśli jest się dwudziestoparolatkiem. Trzeba go czytać z przymrużeniem oka, ale zgadzam się z wieloma punktami. Po zakończonej podróży, gdy wrócimy do domu, nie będziemy patrzeć na świat tak samo. Co najgorsze, nasi bliscy prawdopodobnie nie będą w stanie zrozumieć naszej ‚przemiany’ i będą mieć już dość naszych fascynujących opowieści.

„Your friends and family and peers — they won’t understand. In fact, they don’t really care that you’ve just gone through this transformative journey. You’ll tell them all about what you ate, saw, and experienced, but I’m telling you that their eyes will quickly gloss over.”

Podróżowanie

Podróżowanie otwiera oczy.