Świąteczny Berlin. Frohe Weihnachten!


Niemcy mają bzika na punkcie świąt Bożego Narodzenia. Mogę to potwierdzić. Świąteczny Berlin zachwyca, ale z drugiej strony przytłacza ilością światełek i straganów.


Nie ma co liczyć na relaksujący weekendowy spacer po mieście. Świąteczne stragany w Berlinie są tak popularne, że wielu turystów decyduje się odwiedzić stolicę Niemiec właśnie w tym okresie. Okolice Alexanderplatz to jeden wielki stragan. Hitem są małe chatki, w których ludzie siadają przy stole by wypić grzane wino i skonsumować Bratwurst. Dzieci wybierają jabłka i banany umoczone w czekoladzie. To samo bożonarodzeniowe szaleństwo znajdziecie w pobliżu dworca Friedrichstrasse i na Charlottenburgu. Nawet okna wystawowe KaDeWe nabierają świątecznego klimatu. Przy Potsdamerplatz powstała wielka zjeżdżalnia do ślizgania się na pontonach.

Świąteczny Berlin

Świąteczny Berlin

Świąteczny Berlin

Świąteczny Berlin

Świąteczny Berlin

Wystawy w KaDeWe, największym domu towarowym w Europie, zazwyczaj wpasowują się w okazję. Jedne z poprzednich to sceny z kostiumami z filmu Spectre. Motywem przewodnim tegorocznej zimy jest podróżowanie. Przechodząc obok KaDeWe trudno się nie zatrzymać by podziwiać aranżacje wystaw.To takie małe muzeum mody. Świąteczny Berlin to coś dla miłośników dekoracji!

Świąteczny Berlin
Świąteczny Berlin KaDeWe
Świąteczny Berlin
Świąteczny Berlin

Co do samych świąt, moja współlokatorka zaskoczyła mnie wyznaniem, że w jej rodzinie główną potrawą wigilijną są pieczone ziemniaki z kiełbasą. Cóż, Niemcy nie są tacy wystawni we wszystkich dziedzinach 😉

Frohe Weihnachten!