Tanie zwiedzanie Nowego Jorku

 

Sam bilet lotniczy do Stanów, zakwaterowanie i karta miejska w Wielkim Jabłku nie należą do najtańszych rzeczy. Nauczyłam się wyszukiwać wszelkich promocji, informacji o zniżkach w internecie lub przewodnikach i nieskromnie uważam, że umiem dobrze planować. Dlatego chętnie podpowiem wam jak zaoszczędzić na zwiedzaniu. Kierunek Tanie Zwiedzanie!

#1 Pay What You Wish

Patrząc na cennik najpopularniejszych muzeów w Nowym Jorku, możemy być dość zdziwieni bo ceny biletów przeliczając na złotówki są dość wysokie (przynajmniej dla biednego studenta). Jeśli dobrze przeszukamy informacje na temat danego muzeum to znajdziemy tam odpowiedź na pytanie czy placówka przyjmuje dotacje za bilety.
„Pay What You Wish” oznacza, iż zwiedzający może zapłacić za swój bilet dowolną kwotę jaka mu się podoba, zawsze lub w określonych dniach.
Ponieważ przy kasach muzeum nie ma informacji o dowolnej kwocie zapłaty za bilet, zapytajcie się wiedząc że taka opcja obowiązuje „Do you have any Pay What You Wish policy?’ Na co uprzejmy kasjer odpowie, że tak oczywiście i zapyta o kwotę jaką chcemy ofiarować za nasz bilet. Może to być nawet $1. Poniżej rozpiszę listę popularnych miejsc gdzie i kiedy takie prawo nas obowiązuje.

→ American Museum of Natural History (zawsze pay what you wish)
→ Metropolitan Museum of Art (zawsze pay what you wish)
→ Brooklyn Museum (zawsze pay what you wish)
→ Museum at the Fashion Institute of Technology (free)
→ Museum of Modern Art (Piątek 4-8 pm, pay what you wish)
→ Guggenheim Museum (Sobota 5:45-7:45 pm, pay what you wish)
→ Brooklyn Botanic Garden (Wtorek- free entry, Sobota 10 am do południa – free entry)
→ New York Botanical Garden (Środa- free entry)
→ 9/11 Memorial Museum (Wtorek 5-8 pm, pay what you wish)
Bronx Zoo (Środa, pay what you wish)
Museum of Arts and Design (Czwartek 6-9pm, pay what you wish)

W muzeach gdzie podane są konkretne godziny obowiązywania  ‚pay what you wish’ musicie być przygotowani na stanie w bardzo długiej kolejce. Osobiście stałam tylko w jednej (do Guggenheim Museum) i mogę poradzić przyjście godzinę wcześniej i czekanie do momentu otwarcia kas. Wtedy będziecie w stanie wejść do środka w ciągu 5 minut. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się tak ogromnej kolejki do muzeum i miałyśmy szczęście być w miarę na jej początku. Przed muzeum zrobił się tak długi wąż ludzi, iż przechodnie podchodzili do mnie i pytali się „Co się dzieje? Jakiś event?”
Do 9/11 Memorial dostać się jest o tyle łatwiej, że w każdy poniedziałek wypuszczana jest pula biletów do zakupienia online. Omija się wtedy jedną kolejkę do stolika z dotacją.

#2 Broadway Week

Kolejna droga atrakcja Nowego Jorku to musicale na Broadway. Pełnej ceny można uniknąć kupując bilety tego samego dnia w kasach na Times Square na przedstawienia które nadal mają wolne miejsca. Ale to dość ryzykowne, my wolimy mieć zaplanowane zwiedzanie wcześniej! Co roku w okolicach połowy sierpnia organizowana jest internetowa sprzedaż biletów na Broadway Week, który odbywa się od drugiego tygodnia września. Możemy wtedy upolować bilety w promocji 2 za 1 albo kupić ekskluzywną miejscówkę w cenie normalnej. Niestety jest to niezła bitwa na szybszy internet i jest to tak popularna oferta, że w ciągu paru godzin wszystkie bilety się rozchodzą. Promocja jest zdecydowanie warta uwagi. Za dwa bilety na musical „An American in Paris” zapłaciłam razem z podatkami $99.

IMG_3018

#3 Łączenie biletów

Combination tickets to opcja dla tych, którzy nie mają czasu na zwiedzanie, lub nie będą mieli okazji skorzystać ze wszystkich dni Pay What You Wish. Polecam opcję RockMoMA Combo za $45 jeśli chcecie wjechać na taras widokowy Rockefeller Center i wejśc do Museum of Modern Art. Zaoszczędzicie wtedy $10. Bilet można zakupić w kasie Top of the Rock. Istnieją też opcje łączenia Empire State Building z MoMA, autobusem hop on-hop off i rejsem na Liberty Island. Musicie tylko zdecydować co was interesuje i znaleźć najlepszą opcję w internecie.